• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Search
  • About
    • Contact
    • Press
  • Recipes
    • All Recipes
    • Oatmeal Recipes
    • Smoothie Recipes
    • Salad Recipes
    • 100 Oatmeal Recipes + Whipped Banana Oatmeal
    • The Best Overnight Oats Recipes
    • Smoothie In A Bowl
  • Nutrition
    • Favorite Wellness Products
    • My Wellness Program
    • Top 10 Nutrition Posts
    • Healthy Mindset
    • Real Food
    • Weight Change
    • Becoming A Registered Dietitian
  • Home
    • Home Tour
    • Home Renovation Before And After
    • Renovation
    • Kitchen Organization Accessories
  • Beauty
    • my beauty broadcast
    • Beautycounter Swaps
    • What Happened To Beautycounter?
    • How to Apply Skincare in the Right Order
  • Life
    • Mazen’s Birth Story
    • Birch’s Birth Story
    • Fitness
    • Wedding
    • Charlottesville
    • Travel
  • Courses
    • Digital Clutter Course
    • Bloom Wellness Program
    • Freebies
  • Shop

Kath Eats logo

Search
  • About
    • Contact
    • Press
  • Recipes
    • All Recipes
    • Oatmeal Recipes
    • Smoothie Recipes
    • Salad Recipes
    • 100 Oatmeal Recipes + Whipped Banana Oatmeal
    • The Best Overnight Oats Recipes
    • Smoothie In A Bowl
  • Nutrition
    • Favorite Wellness Products
    • My Wellness Program
    • Top 10 Nutrition Posts
    • Healthy Mindset
    • Real Food
    • Weight Change
    • Becoming A Registered Dietitian
  • Home
    • Home Tour
    • Home Renovation Before And After
    • Renovation
    • Kitchen Organization Accessories
  • Beauty
    • my beauty broadcast
    • Beautycounter Swaps
    • What Happened To Beautycounter?
    • How to Apply Skincare in the Right Order
  • Life
    • Mazen’s Birth Story
    • Birch’s Birth Story
    • Fitness
    • Wedding
    • Charlottesville
    • Travel
  • Courses
    • Digital Clutter Course
    • Bloom Wellness Program
    • Freebies
  • Shop
You are here: Home / Lifestyle / Drive By Eating

November 12, 2008

Drive By Eating

So tired. Must post quickly.

GOTR was great today. We took them “out on a run” in the neighborhood instead of just running in the field. Some complained and dragged, but I’d say a third of them liked it and did really well. The change of scenery was certainly good. I ran about a mile before practice to track a route, then another 2.5-3 with the girls, then another 2.5-3 with my coach. Score on the activity today!

I went to the YMCA to shower afterwards and was a bit rushed to get to dinner, so I ate my apple in the car. Here’s me at a stoplight –

DSC05866

I also packed a ham + hummus + romaine sandwich on High 5 bread –

DSC05874

But the spotlight was on the Chobani (literally!) with Quaker Squares

DSC05873

Dark, dark student lounge! It was a very filling combo of foods despite the small appearance.

DSC05871

And despite all my jibber jabber about the Thanksgiving Challenge this morning, I stopped into Trader Joe’s to get oranges for Girls on the Run and saw that bananas were $.19 each. So I splurged $.40 and got two 😳

DSC05876

Once home from lab (it was our last real one – the rest are projects and tests!!) I snacked on a bit of the pumpkin scuffin. It was just like a pumpkin muffin but flat in shape.

DSC05877

Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Filed Under: Lifestyle

Reader Interactions

Previous Post
Attack Of The Bread!!!
Next Post
Kath’s A Sloth

Comments

  1. Oh She Glows says

    November 12, 2008 at 9:55 pm

    Don’t ya just love how cheap bananas are?? I wish all fruit was that cheap!!

    Reply
  2. Justy2003 says

    November 12, 2008 at 9:56 pm

    Bananas are a staple in your household, so I think it’s okay that you “splurged” your $.40 and got some 😉
    And that pumpkin scuffin looks so good! I love pumpkin muffins, so I can only imagine this was just as good!

    Reply
  3. Mara says

    November 12, 2008 at 10:03 pm

    I want a scuffin!
    I’m also going to have to try cereal in my single leftover Chobani for breakfast tomorrow!

    Reply
  4. Megan says

    November 12, 2008 at 10:08 pm

    Yeah for cheap bananas and scuffins!

    Reply
  5. Krista says

    November 12, 2008 at 10:18 pm

    You must be relieved to have bananas back in your life! Oats just aren’t the same without them!!

    Reply
  6. Amy says

    November 12, 2008 at 10:20 pm

    i love when bananas are really cheap. but i hate how they charge 75 cents or more at little cafes and student coffee bars on campus. annoying?! yes. the pumpkin scuffin like scrumpsh.

    Reply
  7. Madison says

    November 12, 2008 at 10:30 pm

    i just bought .19 cent bananas too! =P
    i have to buy them extra extra green though…don’t like ripe bananas!

    Reply
  8. Halie says

    November 12, 2008 at 10:37 pm

    GOTR sounds like a lot of fun, and a lot of work! Worth it though.

    Glad you didn’t fall asleep mid-post! Have a pleasant evening!

    Reply
  9. kristi says

    November 12, 2008 at 10:53 pm

    Hi Kath! I’ve been following Jenna’s and your blogs since your Quaker trip..I love the good nutrional foods you guys talk about and love the pictures, too! I thought I would stop in and finally say hi! And I also had a question about Barney Butter…you have me totally interested in ordering some now, haha. I am natural peanut butter LOVER so I bet i’d really like this, too. But my question is about the free shipping code…is that just for a certain amount of time or can I use that code at any time? thanks!

    Reply
  10. Lisa says

    November 12, 2008 at 11:00 pm

    When I worked at a local grocery store, the PLU code for bananas was the first one the cashiers learned – 49. Really, when it comes to cheap nutrition, it doesn’t get better than a banana. Though oats are pretty economical, too.

    Reply
  11. jess says

    November 12, 2008 at 11:12 pm

    Firls on the run sounds like a really great program! Do they have it all over?

    I don’t love dim lounges 🙁 Something about dim lighting. I know it’s “mood” lighting, but it’s actually been proven that people consume More- plus, I like to see and appreciate how Amazing my food Always looks (har har)

    Reply
  12. Charlie Hills says

    November 12, 2008 at 11:34 pm

    Was that the end of your post, Kath? Or did you actually fall asleep before you were finished?

    Reply
  13. emmy says

    November 12, 2008 at 11:37 pm

    all your bread talking is making me jealous – opposite of your situation, our thanksgiving challenge has currently put us out of bread!

    Reply
  14. Runeatrepeat says

    November 12, 2008 at 11:44 pm

    I always get naners from TJ’s or Costco, they can be cheap if you know where to go. I wish they had a Girls on the Run around me. I checked the site and they don’t, boo.

    Reply
  15. Maggie says

    November 13, 2008 at 12:32 am

    Going off of Lisa’s comment… When I worked at a grocery store it was 4011. I can’t believe I still remember that. I worked at Wegmans in 10th grade. If something is organic you put a 9 in front, so organic bananas would be 94011.

    Reply
  16. seelee live (for the love of peanut butter) says

    November 13, 2008 at 12:36 am

    Bananas at my school cafeteria cost 1.00. And the weirdest thing about it is that they do not weigh it. So I could get the world’s smallest banana, or a huge banana on steroids and I’m still forkin up one buck. CHA CHING!

    Reply
  17. bobbi says

    November 13, 2008 at 12:43 am

    I wish we had a gotr in my neighborhood, I think I would love it!

    Reply
  18. haya says

    November 13, 2008 at 5:57 am

    sadly what we pay for bananas doesn’t at all represent their true environmental/social/economical cost to the world.

    i have considered giving them up several times but i keep coming back to them! i wish there was an equivalent alternative. i have cut back quite a bit though.

    Reply
  19. MizFit says

    November 13, 2008 at 6:14 am

    OMG
    now I wanna do a here’s me at a stoplight pic.

    although mine would be far more frantic throwing things in back to the car seat to try and stop my Toddler from screaming-esque

    xo xo,

    Miz.

    Reply
  20. coco says

    November 13, 2008 at 6:58 am

    our Tj’s sale them at 0.19 normally……. ^_^ I guess I live in a cheap city.

    Reply
  21. Kath says

    November 13, 2008 at 7:31 am

    kristi ,
    It is for a limited time, but I don’t know how long. Maybe through the end of 2008? I think it’s more than the next few days for sure, but not forever (unless she makes it forever). Enjoy!

    jess ,
    I believe it’s nationwide (and international) but not all cities have it. Try http://www.girlsontherun.org.

    Charlie Hills,
    Ya know, I don’t remember!

    MizFit ,
    LOL!

    Kath

    Reply
  22. VeggieGirl says

    November 13, 2008 at 7:34 am

    Great day, great eats!!

    Reply
  23. Ashbee says

    November 13, 2008 at 7:42 am

    I wish I lived closer to a city… my non-organic bananas cost more than $0.20 a piece. 🙁

    Reply
  24. thepinkpeppercorn says

    November 13, 2008 at 8:17 am

    hehe…”drive by eating” love it! Although, I have to admit that it reminded my of when my husband and I were dating – he would call and say that he’s on his way for a “drive by hugging”! Thanks Kath

    Reply
  25. Roxana says

    November 13, 2008 at 9:29 am

    Thanks goodness for cheap bananas! They cost $0.80 at my school!!! *faints*

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating




Primary Sidebar

Search

Topics to browse >>

Get my exclusive promos –>

    Footer

    hi! Im Kath.

    I'm a Registered Dietitian, healthy eater, and mom of two from Charlottesville, Virginia. Here you’ll find a healthy mix of real-life meals made from whole ingredients balanced with the pleasures of life, including buttercream frosting and good wine. Plus a sprinkle of nutrition, home life, beauty, parenting, and travel.
    about | privacy policy | contact

    Please note: nearly every link I post is an affiliate link. Thank you for supporting my blog.

    Recipes

    • Oatmeal Recipes
    • Salad Recipes
    • Smoothie Recipes
    • All Recipes

    Nutrition

    • Healthy Mindset
    • Real Food
    • My Wellness Program

    Life

    • Home Tour
    • Travel
    • Wedding
    • Charlottesville
    • Digital Clutter Course

    Copyright © // 2025 Kath Eats
    Jump to top